Turistický průvodce

 

Pozvání zahraničních turistů k návštěvě České republiky

 

Návštěva souseda

Hodil by se Vám tento podzim?

Kolik barev, kolik chutí a vůní mají všechna zákoutí jedné jediné země? To nikdo nespočítá. Ani ten, kdo v zemi bydlí, ani návštěvník, který zde přijede poprvé – a pak se pravidelně vrací, protože mu ta země plná krásných zákoutí, dech beroucích tajemství i úžasných objevů přirostla k srdci. Česká republika.

Každé roční období je zde lákavé

Nejen Evropané už dávno zjistili, že pokud svůj volný čas věnují návštěvě České republiky, odnesou si zážitky, na které se nezapomíná, vzpomínky, které se nevymažou a pocit, který je svádí k tomu, aby se znovu a znovu vraceli. Mají proč a je úplně jedno, zda Českou republiku navštíví v době sněhových vloček, kvetoucích stromů, horkých dnů nebo padajícího listí. Vždy mají možnost nechat se unášet krásami krajiny, obdivovat střípky dávné i blízké historie anebo se zúčastnit akcí, které je naplno vtáhnou do současného dění. Takže, pokud už nemáte pevný plán na nejbližší měsíce – hodil by se vám třeba tento podzim?

Přijedete-li, nebudete ani zdaleka sami. Více než sedm miliónů zahraničních návštěvníků v roce 2012 je důkazem, že z České republiky se zaslouženě stal velmi oblíbený cíl výletů, zájezdů a cest za poznáním. Počet návštěvníků se neustále zvyšuje a Českou republiku si do svých cestovních plánů zařazují nejen turisté z blízkého evropského okolí, ale lidé z celého světa. Českou republiku totiž opravdu stojí za to navštívit.

 

Okouzlující příroda

To není země, to je zahrádka

Kdo vystoupal na vrcholek některého z českých kopců, opřel se třeba o strom a zadíval se do zvlněné krajiny, zapomněl často dýchat. V České republice nejsou hrozivé hory a rozeklaná divoká skaliska, nenajdete zde nebezpečné fjordy, ale když se vám otevře výhled na mírně zvlněnou krajinu, během podzimu hrající všemi barvami, přesto oněmíte. Uvidíte řeku hladící své široké břehy, lesy, kde spolu ve vzácné jednotě vyrůstá jehličí i listí, zoraná pole i domy se zajímavou architekturou lišící se podle oblastí. Nadechněte se a promněte si oči, není to sen.

Kterou přírodní lokalitu si vybrat?

Těžké rozhodování. Láká vás příroda z hlubin času? Navštivte prales Boubín v Národním parku Šumava, prales Mionši v Beskydské chráněné oblasti, propast Macochu v Moravském krasu nebo některou z mnoha úžasných jeskyní, kde se dech ztrácí v krápnících a hlas se odráží o nekonečné stropy. Dáváte přednost svěžím vzdušným prostorům? Pak vystoupejte na vrchol Lysé hory nebo Sněžky, nechte se ukolébat klidnou silou Vltavy, zajděte k blanické hoře, z níž jednou podle pověsti vyjedou dávní rytíři - anebo se jen tak zastavte kdekoli mimo městskou oblast a rozhlédněte se. Všude je krásně a kdekoli vám bude dobře.

 

Kulturní zážitek

Tisíc let historie, tisíc let kultury

Když Kosmas, děkan pražské svatovítské kapituly, psal okolo roku 1120 svou kroniku, nemohl tušit, že v ní historici budou ještě po mnoha stech letech nacházet stopy historie, která byla už tehdy zasypaná prachem věků. Nemohl ani tušit, kolik událostí se od jeho doby zeměmi českými přežene, kolik králů a císařů zde zanechá svůj otisk a jak nádherné stavby spatří světlo světa. Karlštejn, na který Karel IV, král český a císař římský zakázal vstup všem ženám, Bouzov, hrad, jehož krásu stále znovu objevujeme v mnoha filmových pohádkách, město Telč, proslulé úchvatnou architekturou, pražský Chrám svatého Víta, monument, jehož zdi vyzařují sílu věků a umění... Kdo by se odvážil seřadit ohromující české historické památky do jednoduchého pořadníku?

Budiž kultura

Přejete-li si poznat navštívenou zemi prostřednictvím její kultury, nečeká vás lehký úkol. Kam dřív? Co vybrat? Vyznavači komorní hudby mohou zamířit na listopadové krumlovské podzimní recitály, jazzovým nadšencům bude bližší Československý jazzový festival v Přerově, milovníci vinařského umění zajisté ocení festival otevřených sklepů v Mutěnicích a kdo má rád divadlo, může si v Praze najít Přelet nad loutkářským hnízdem. A takhle létat mezi kulturními akcemi můžete celý podzim.

 

Užijte si volné dny

Zažijte svůj příběh

Stačí několik kroků po Praze, abyste věděli, že právě tady, ve městě pamatujícím vzestupy i pády mnohých, se snoubí historie s nejžhavější současností. Jste-li již nasyceni odlesku dávných časů, běžte se podívat do pražské ZOO, navštivte aquaparky, podívejte se do Veletržního paláce na Slovanskou epopej Alfonze Muchy nebo se ponořte do nekonečných katakomb pražského podzemí. Když vás pak osud či touha zanese do dalších částí České republiky, můžete navštívit bezpočet muzeí a výstav rozesetých po celé krajině – například návštěva interaktivního technického muzea v Ostravě je nezapomenutelná – a pak, když už budete cítit únavu, můžete zpomalit při prohlídce skanzenů třeba v Rožnově nebo v Kozlovicích.

Služby na vysoké úrovni

Česká republika se může opřít o stále se zlepšující a rozšiřující síť služeb, takže jste-li zvyklí na vysokou úroveň, nemusíte svou laťku nijak snižovat. Kdekoli se můžete prvotřídně najíst jak v nejrůznějších restauracích, tak v sítích rychlého občerstvení, dopravci se díky výrazné konkurenci předhánějí v co nejlepších nabídkách a do špičkových zdravotnických center docházejí na stáže odborníci z celého světa. Bude tedy o vás po všech stránkách postaráno.

 

Hýbejte se

Země v pohybu

I tělo si žádá své, a komu nestačí dlouhé výšlapy za poznáním, určitě se porozhlédne po možnosti zajímavého sportovního vyžití. Lákají vás výšky? V tom případě zkuste tandemové seskoky padákem, které nabízí mnoho letišť po celé České republice. Máte naopak blíže k půdě? Navštivte některou z farem, které kromě mnoha jiných atraktivních činností nabízejí i svezení na koních. Jste více spjatí s vodou? I na podzim můžete sjíždět mnoho českých řek a jako pravověrní vodáci se radovat z každé rozstříknuté kapky. Můžete si zaběhat v organizovaných bězích, poznávat točící se krajinu v zorbingových koulích, rozhýbávat své tělo v mnoha sportovních centrech a pak se následně nechávat ukolébat masážemi i nejrůznějšími relaxačními technikami.

 

Až tělesnou aktivitou vyplavíte do těla tolik potřebné endorfiny, můžete se znovu opřít o strom na nejbližším vrcholku a zadívat se do zvlněné krajiny. Tentokrát ji už budete znát lépe, z více stran a více smysly, dokážete ji lépe pochopit a budete se cítit dobře. Ale pak, když si uvědomíte, že jste poznali jen malinký zlomek z krás a nabídek České republiky, třeba se pevně rozhodnete, že se vrátíte.

Už brzy.